Dálkový průzkum Země (DPZ)


Družice ENVISAT

Družice envisat

Obecné informace:

Kosmická raketa Ariane 511 (V-145) agentury ESA (European Space Agency) vynesla v pátek 1.března 2002 ráno největší evropskou družici jménem Envisat na oběžnou dráhu. Tato družice jejímž úkolem je sledování změn v životním prostředí, včetně globálního oteplování a tání ledovců nese 10 přístrojů pro monitorování globálního oteplování, rozšiřování pouští a ozónové díry. Družice má zhruba čtvercový průřez 2,5 m x 2,5 m a délku 10 m. Nese jeden panel se slunečními články o ploše 4 m x 10 m. Radarová anténa se syntetickou aparaturou má rozměry 10 m x 1,3 m.

Základní údaje, seznam přístrojů
Provozovatel (Stát, organizace)
EU, ESA
Datum startu
1.3.2002
Hmotnost družice
8000 kg
Rychlost družice
7,52 km/s
Výška dráhy (od hladiny moře)
800 km
Oběžná doba
100 minut
Typ dráhy
geocentrická
Seznam přístrojů
  1. Radiolokátor se syntetickou aperturou ASAR
  2. Radiolokační výškoměr RA-2
  3. Skenující radiometr AATSR
  4. Spektrometr GOMOS
  5. Zobrazující spektrometr MERIS
  6. Vysokorozlišující spektrometr MIPAS
  7. Mikrovlnný radiometr MWR
  8. Zobrazující spektrometr SCIAMACHY
  9. Radar DORIS
  10. Koutový odražeč LRR

Parametry snímání povrchu Země
Režim snímání panchromatický (černobílý) multispektrální (barevný) radar
Prostorové rozlišení v příslušném režimu (m)
---
150
15
Šířka záběru v příslušném režimu (km)
---
600
100
            

Charakteristika přístrojového vybavení družice:

1. Radar ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar) pracuje v pásmu C na frekvenci 5,33 GHz a je schopen získávat snímky pevnin a oceánů s rozlišením až 15 m.

2. RA-2 (Radar Altimeter 2) pracující na dvou frekvencích 3,2 GHz a 13,57 GHz je přístroj určující převýšení terénu a povrchu moří s přesností 4 cm. Měří tedy topografii pevniny, oceánů a mořského ledu

3. AATSR (Advanced Along Track Scanning Radiometer) měří povrchovou teplotu mořské hladiny s přesností 0,5°C.

4. Přístroj GOMOS (Global Ozone Monitoring by Occultation of Stars). Zkoumá ozónovou vrstvu, měří ozón a další stopové prvky ve výškách 20-100 km. Teleskop přístroje se může zaměřit na jednu z 25 vybraných hvězd tak, aby hvězda byla vidět i přes hustou atmosféru.S rozlišením 1,7 km se pak měří profil hustoty ozónu, vodní páry a teploty.

5. MERIS (Medium Resolution Imaging Spectrometer) je čidlo pro sledování pigmentace (zbarvení) oceánů, vegetace a oblačnosti.

6. MIPAS (Michelson Interferometer for Passive Atmospheric Sounding) je fourierovský interferometr pro sledování 20 stopových prvků v atmosféře včetně NO-skupin. Dává nám obraz chemického složení atmosféry

7. MWR (MicroWave Radiometer) monitoruje vlhkost atmosféry a půdy.

8. Přístroj SCIAMACHY (SCanning Image Absorption spectroMeter for Atmospheric CartograpHY) je určen k analýze vyzařovaného a rozptýleného záření ze stratosféry a troposféry na 8 frekvenčních kanálech. Rozptyl je způsobován řadou stopových plynů, aerosolů či mlhou. I tento přístroj nám dává údaje o chemickém složení atmosféry

9. DORIS (Doppler Orbitography and Radio-positioning Integrated by Satellite) slouží k přesnému určování dráhy družice z dopplerovského posunu frekvence signálů vysílaných z pozemních stanic. Lze tak určit dráhu s přesností 1 m a rychlost s přesností 2,5 mm/s.

10. LRR (Laser Retro-Refleclor) je laserový odrážeč, který odráží laserové pulzy vyslané ke družici z pozemních stanic Používá se k aktuálnímu měření výšky družice.

         

Snímky z družice ENVISAT:

Amsterdam Berlín Libye Dánsko - zelená země Západní afrika

Aplikace dat s družice Envisat:

Zaměření mise je především monitorování stavu životního prostředí. Tato družice získává důležité informace o vývoji mnoha jevů životního prostředí spojených s lidskou činností, zejména stopy chemického znečištění v atmosféře a také ohrožení přírody. Také se tyto informace používají pro vytváření modelů budoucího vývoje světového klimatu, spojeného s činností člověka. Tyto poznatky by měly v budoucnosti výrazně ovlivnit mezinárodni politiku - například kjótský protokol.

Použité zdroje:

Url:

http://www.infojet.cz/view.php?cisloclanku=2002022701
http://www.gisat.cz/dpz/prehldruzic.htm
http://mek.kosmo.cz/druzice/ostatni/envisat/
http://www.lib.cas.cz/www/space.40/2002/009A.HTM