Vzhledem k tomu, že nemáme ještě žádné zkušenosti s databázovými systémy, jsou pro nás možnosti práce v PostGIS značně omezené. PostGIS používá vlastní, "postgisovský" formát dat a nemá zatím žádné grafické rozhraní pro vizualizaci dat. Proto jsme se zaměřili na programy, které umožňují import dat do PostGISu a jejich následné prohlížení, jako například Quantum GIS a GIS Jump, a ty jsme vyzkoušeli.
Program Quantum GIS data nejen importuje, ale může je i zobrazovat. Vývoj tohoto programu je teprve v plenkách, a proto má spoustu chyb, které je nutno tomuto programu vytknout. Jde zejména o časté "padání". Jeho obrovskou výhodou je ovšem jeho volná dostupnost a lehká instalace. Z toho důvodu nebudeme jeho instalaci popisovat. Můžete si ho stáhnout na jeho domovských stránkách: http://qgis.sourceforge.net/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=62
Po jeho spuštění najedeme na ikonu podle obrázku.
Po kliknutí na tuto ikonu se otevře nabídka pro import dat do PostgreSQL. Přes ikonu Add vložíme do QGIS vybrané soubory (shapefile) a klikneme na Import.
Z neznámých důvodů se nám některé soubory nepovedlo importovat. Objeví se chybová hláška.
Po importu dat si můžeme jejich strukturu prohlédnout v pgAdmin III v adresáří tables.
Kliknutím pravého tlačítka na požadovanou položku a a vybráním "Wiew Data" si můžeme prohlédnout jejich atributové tabulky.
K prohlížení dat slouží ikona v rolovacím menu "Layer -> Add a PostGis Layer". Po kliknutí na tuto ikonu se otevře tabulka. Po kliknutí na "Connect" se zobrazí všechny soubory uložené v PostGis, spolu s typem jejich zobrazení (bod, čára, polygon) a názvem, ke kterým máte přístupová práva a která lze zobrazit.
O tomto programu se lze více dozvědět z druhé kapitoly tohoto referátu. Pro prohlížení PostGISu pomocí GIS Jump se musí doinstalovat plugin PostGISdriver. Stáhneme postgisdriver-1.1.0.zip na stránkách: http://postgis.refractions.net/download.php. Jeho rozbalením a pročtením README.txt se dozvíme kam který soubor zkopírovat. Soubor: [adresář instalace jumppostgis]/lib/jumppostgis-1.1.0.jar do adresáře [adresář instalací JUMP]/lib/ext/ a [adresář instalace jumppostgis] /lib/pg73jdbc2.jar do adresáře [adresář instalací JUMP]/lib/. Po spuštění GIS Jump klikneme na File -> Load Dataset... a v rolovacím menu Format vybereme PostGIS Table.
Vyplníme požadované údaje. Položka Table musí obsahovat název tabulky, kterou již máme importovanou do databáze PostGIS a do položek Username a Password zadáme jméno a heslo superusera.
Pokud jsme zadali všechny údaje správně, po potvrzení se zobrazí požadovaná data.
GIS Jump má na první pohled příjemnější prostředí, ovšem pokud se jedná o propojení s PostGIS, je na tom o mnoho lépe Quantum GIS. GIS Jumpu chybí zejména import dat a při vizualizaci lze najednou načíst pouze 1 soubor, nehledě na složité vyplňování údajů, které bylo v našem případě metodou "pokus - omyl". U obou dvou programů jsme postrádali jakýkoli manuál pro práci s PostGIS.