4. Práce s daty

Vzhledem k tomu, že nemáme ještě žádné zkušenosti s databázovými systémy, jsou pro nás možnosti práce v PostGIS značně omezené. PostGIS používá vlastní, "postgisovský" formát dat a nemá zatím žádné grafické rozhraní pro vizualizaci dat. Proto jsme se zaměřili na programy, které umožňují import dat do PostGISu a jejich následné prohlížení, jako například Quantum GIS a GIS Jump, a ty jsme vyzkoušeli.

4.1. Quantum GIS

Program Quantum GIS data nejen importuje, ale může je i zobrazovat. Vývoj tohoto programu je teprve v plenkách, a proto má spoustu chyb, které je nutno tomuto programu vytknout. Jde zejména o časté "padání". Jeho obrovskou výhodou je ovšem jeho volná dostupnost a lehká instalace. Z toho důvodu nebudeme jeho instalaci popisovat. Můžete si ho stáhnout na jeho domovských stránkách: http://qgis.sourceforge.net/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=62

4.1.1. Import dat v QGIS

Po jeho spuštění najedeme na ikonu podle obrázku.

Po kliknutí na tuto ikonu se otevře nabídka pro import dat do PostgreSQL. Přes ikonu Add vložíme do QGIS vybrané soubory (shapefile) a klikneme na Import.

Z neznámých důvodů se nám některé soubory nepovedlo importovat. Objeví se chybová hláška.

Po importu dat si můžeme jejich strukturu prohlédnout v pgAdmin III v adresáří tables.

Kliknutím pravého tlačítka na požadovanou položku a a vybráním "Wiew Data" si můžeme prohlédnout jejich atributové tabulky.

4.1.2. Prohlížení dat v QGIS

K prohlížení dat slouží ikona v rolovacím menu "Layer -> Add a PostGis Layer". Po kliknutí na tuto ikonu se otevře tabulka. Po kliknutí na "Connect" se zobrazí všechny soubory uložené v PostGis, spolu s typem jejich zobrazení (bod, čára, polygon) a názvem, ke kterým máte přístupová práva a která lze zobrazit.

4.2. GIS Jump

4.2.1. Prohlíženií v GIS Jump

O tomto programu se lze více dozvědět z druhé kapitoly tohoto referátu. Pro prohlížení PostGISu pomocí GIS Jump se musí doinstalovat plugin PostGISdriver. Stáhneme postgisdriver-1.1.0.zip na stránkách: http://postgis.refractions.net/download.php. Jeho rozbalením a pročtením README.txt se dozvíme kam který soubor zkopírovat. Soubor: [adresář instalace jumppostgis]/lib/jumppostgis-1.1.0.jar do adresáře [adresář instalací JUMP]/lib/ext/ a [adresář instalace jumppostgis] /lib/pg73jdbc2.jar do adresáře [adresář instalací JUMP]/lib/. Po spuštění GIS Jump klikneme na File -> Load Dataset... a v rolovacím menu Format vybereme PostGIS Table.

Vyplníme požadované údaje. Položka Table musí obsahovat název tabulky, kterou již máme importovanou do databáze PostGIS a do položek Username a Password zadáme jméno a heslo superusera.

Pokud jsme zadali všechny údaje správně, po potvrzení se zobrazí požadovaná data.

4.3. Quantum GIS vs. GIS Jump

GIS Jump má na první pohled příjemnější prostředí, ovšem pokud se jedná o propojení s PostGIS, je na tom o mnoho lépe Quantum GIS. GIS Jumpu chybí zejména import dat a při vizualizaci lze najednou načíst pouze 1 soubor, nehledě na složité vyplňování údajů, které bylo v našem případě metodou "pokus - omyl". U obou dvou programů jsme postrádali jakýkoli manuál pro práci s PostGIS.