Dálkový průzkum Země (DPZ)


Využití družic pro získávání informací o zemském povrchu

Úvod:

Když v roce 1957 sovětský Sputnik1 ohlásil lidstvu vstup do kosmického věku, bylo zřejmé, že umělé družice Země budou mít svým využitím zásadní význam v mnoha lidských oborech činnosti. Mezi ně patří také získávání informací o Zemi a jejím povrchu. Protože v té době byla mezi demokratickými a komunistickými zeměmi tzv. Studená válka, jedno z prvních využití umělých družic Země bylo pro potřeby armád obou soupeřících stran jako špionážního prostředku.

Také v civilní oblasti se mimo dalších možností začaly umělé družice Země používat ke snímkování zemského povrchu. Toto využití vedlo k bouřlivému rozvoji oboru s názvem Dálkový průzkum Země a měly významný dopad i na ostatní (nejen) geovědní obory.

Snímky a později hlavně obrazové záznamy se začaly mimo jiné používat pro získávání informací o vývoji světového klimatu, pro potřeby geografie a kartografie, pro monitorování a předpovídání přírodních katastrof a také pro sledování vlivu člověka na životní prostředí.

Na těchto stránkách není uveden úplný výčet všech družic provádějících DPZ, ale jen těch, které jsou z mého pohledu nejvýznamnější, mají široké (často komerční) využití a především jsou pořád aktivní.