Dálkový průzkum Země (DPZ)


Družice SPOT 5

Družice Spot

Obecné informace:

Družice SPOT 5 francouzské společnosti SpotImage byla vynesena na svoji oběžnou dráhu dne 4. 5. 2002. V pořadí již 5 družice se stala zatím poslední z řady družic tohoto jména, která byla zahájena startem družice Spot 1 v roce 1986. Zaměření misí tohoto programu je čistě komerční a má úkol především zachovat kontinuitu v této dlouholeté řadě měření s typickou rozlišovací schopností a má pomoci společnosti SpotImage udržet se na trhu družicových dat. Družici postavila firma Astrium (dříve Matra Marconi Space), Vélizy (Francie) ve výrobním závodě v Toulouse. Provozovatelem je organizace Centre Nationald'Etudes Spatiales (CNES), Paris. Komerční využití zajišťuje firma SPOT Image, Toulouse. Tříose stabilizovaná družice typu Spot Mk. 3 nepravidelného tvaru o rozměrech 3.1×3.1×5.7 m, vybavená 5 panely slunečních baterií dodávajících 2350 W elektrické energie. Orientační systém zajišťuje tříosou stabilizaci s maximální výchylkou 0.05°/s a používá hydrazin ze dvou nádrží po 75 kg.

Základní údaje, seznam přístrojů
Provozovatel (Stát, organizace)
Francie, CNES (provoz), Spot Image (distribuce snímků)
Datum startu
4.5.2002
Hmotnost družice
3030 kg
Rychlost družice
7,46 km/s
Výška dráhy (od hladiny moře)
820 km
Oběžná doba
101 minut
Typ dráhy
geocentrická - heliosynchronní
Seznam přístrojů
  1. Dva řádkové skenery HRG
  2. Stereoskopický systém s vysokým rozlišením HRS
  3. Zařízení Vegetation
  4. Spektrometr GOMOS
  5. Navigační systém DORIS
  6. Hvězdný sledovač

Parametry snímání povrchu Země
Režim snímání panchromatický (černobílý) multispektrální (barevný) radar
Prostorové rozlišení v příslušném režimu (m)
2,5
10
---
Šířka záběru v příslušném režimu (km)
60
60
---
            

Charakteristika přístrojového vybavení družice:

1. Dva řádkové skenery HRG (High Resolution Geometric) umístěné vedle sebe napříč letu má rozlišení 2.5 m v panchromatickém pásmu interpolací ze dvou scén pořízených s pixelem 5 m, 10 m ve třech spektrálních pásmech (0.50-0.59 µm, 0.61-0.68 µm a 0.79-0.89 µm), 20 m ve středním infračerveném pásmu 1.58-1.75 µm. Šíře záběru je 60 km a má možnost výběru scény v pásmu širokém 900 km kolem stopy dráhy, tedy pořízení stereodvojic z různých obletů.

Senzor HRG je novou generací senzorů použitých již na předešlých družicích SPOT. Byla u něj zachována stejná spektrální pásma a díky tomu je zajištěna kontinuita snímkování. Data z družice SPOT 5 tak mohou být použita i pro časovou analýzu spolu s již existujícími archivními snímky starších družic SPOT. Stejně tak, jako u předcházející družice, jsou i na SPOT 5 senzory HRG dva a díky novému způsobu zpracování signálu je možné pořizovat záznam z obou těchto senzorů současně! Najednou tak lze snímat území o celkové šířce 120 km jak v multispektrálním, tak panchromatickém režimu.

2. Stereoskopický systém s vysokým rozlišením HRS (High Resolution Stereoscopic) tvořený dvěma totožnými řádkovými skenery nakloněnými 20° dopředu, resp. 20° dozadu od normály pracuje v panchromatickém pásmu a má rozlišení 10 m×5 m, šíři záběru 120 km, délku stereo záběru max. 600 km a termínové rozlišení 26 dní.

Senzor HRS představuje inovovaný způsob tvorby digitálního modelu reliéfu. U družice SPOT 4 byl DMP počítán z dvou přeletů družice a ze snímků pořízených šikmo, napříč ke směru letu. Tento způsob měl tu nevýhodu, že při druhém přeletu se mohly změnit povětrnostní podmínky tak, že druhé snímání nebylo možné. Družice SPOT 5 pořizuje oba snímky pro tvorbu DMP současně, při jednom přeletu. Nejprve je nasnímáno území šikmo před družicí a vzápětí se to samé území nasnímá šikmo za družicí. Družice SPOT 5 tak během 3 minut letu pořídí snímky pro tvorbu DMP o úctyhodné rozloze 120 x 600 km. Během 5 let, na kdy je plánována životnost družice, bude takto vytvořený DMP pokrývat zhruba třetinu povrchu Země s prostorovým rozlišením i výškovou přesností 10 metrů.

3. Zařízení Vegetation pro sledování rostlinného pokryvu Země v regionálním a až kontinentálním měřítku. Pracuje ve 4 spektrálních pásmech 0.43-0.47 µm, 0.61-0.68 µm, 0.78-0.89 µm, 1.58-1.75 µm, má rozlišení 1 km, šíři záběru 2250 km, globální pokrytí za 24 hodin, dále palubní záznamové zařízení (solid state) a přenos dat je zajištěn v pásmech L a X. Stejně tak, jako jeho předchůdce na družici SPOT 4, je schopen během jediného dne nasnímat s velmi vysokou kvalitou povrch celé Země.

4.Navigační systém DORIS (Doppler Orbitography and Radiopositioning Integrated by Satellite) slouží pro přesné stanovení dráhy.

5. Hvězdný sledovač je určen pro přesné určení orientace družice v prostoru.

Díky posledním dvěma systémům mají pořízená obrazová data poziční přesnost 50 m pro HRG a 20 m pro HRS. Palubní zpracovatelské zařízení může pracovat nezávisle s 5 scénami: dvě scény v reálném čase poslat na Zem v pásmu 8 GHz na dvou linkách s kapacitou 50 Mb/s a tři scény uložit v palubním paměťovém mediu (solid state) o kapacitě 90 GB pro 550 scén.

         

Snímky z družice SPOT 5:

Austrálie Perth Alžír Stockholm Panchromatický režim Stockholm Multispektrální režim Toulouse

Aplikace dat s družice SPOT 5:

Data s družice Spot 5 nalézají uplatnění především v komerční oblasti. Jsou používána pro potřeby územního plánování, mapování, vytváření digitálního modelu reliéfu. Dále jsou použita pro sledování využití půdy, sledování druhového složení lesa a zdravotního stavu vegetace apod. V neposlední řadě jsou data využívána pro sledování rozsahu škod po živelních katastrofách.

Použité zdroje:

Url:

http://www.lib.cas.cz/www/space.40/INDEX1.HTM
http://www.gisat.cz/dpz/dpz.htm
http://www.arcdata.cz/data/druzicova/spot
http://www.spotimage.fr/html/_167_240_1013_1014_.php
http://www.univ-lr.fr/international/australie.recherche/page28dinfogeog/imagesmoisspot/spot5.jpg
http://www.spotimage.com.cn/spot5/prodserv/eng/2m5coul.html
http://www.dataplus.ru/Arcrev/Number_23/Images/24_4.jpg
http://www.infoterra-global.com/images/spot5algeria.jpg