JUMP poskytuje GUI (a samozřejmě také API) pro práci s prostorovými daty. Zahrnuje mnoho funkcí, které jsou shodné s funkcemi jiných GIS projektů. Jako všechny systémy projektu Jump je i tento modifikovatelný podle potřeb uživatele.
V budoucnu by se měl JUMP vývojem také zdokonalit. V současné době nejsou například podporovány souřadnicové systémy, což je jedním z prvků plánovaného vývoje. Také orientace na zobrazení 3D a TIN je v dnešní době nezanedbatelná. Využívání WMS je sice již podporováno, ale zlepšení přístupů bude jedině výhodou. Toto bylo jen pár příkladů, jimiž se v současné době zabývá tým výzkumníků a vývojářů.
JUMP Workbench je GUI pro vizualizaci a manipulaci s geometrií a vlastnostmi prostorových prvků. Umožňuje práci s několika dialogovými okny. Každé pracovní okno může zobrazit více vrstev s daty. Data mohou být vkládána a ukládána v různých prostorových formátech, včetně GML a ESRI Shapefile. Vrstvy a prkvy mohou být ořezávány, kopírovány a spojovány mezi vrstvami. Prvky je možné prohlížet a manipulovat s nimi v prostorovém i tabulkovém náhledu.
JUMP Workbench umožňuje zobrazit najednou několik vrstev dat. Každé vrstvě odpovídají různé styly vykreslení: barva výplně a čáry, tloušťka čáry, průhlednost, apod. Většina z těchto stylů závisí na vlastnostech jednotlivých prvků a je kdykoli měnitelná.
Umožňuje také vytvářet či editovat všechny prostorové dat. prvky definované JTS. Vrcholy prvků mohou být vytvářeny, posunovány, nebo mazány. Pro usnadnění umisťování vrcholů zobrazuje JUMP Workbench referenční síť, kterou si může uživatel vytvořit podle potřeby. Vrcholy pak mohou být chyceny na čtvercovou síť, stejně jako na jiné vrcholy nebo linie. Zadávání nových prvků je možné také písemnou formou pomocí přesné syntaxe (např. POLYGON ((30 30, 40 30, 40 40, 30 40, 30 30))).
JUMP Workbench obsahuje celou řadu pracovních nástrojů, kde mimo běžných stojí za zmínku především nástroje pro porovnávání kvality jednotlivých vrstev (objevování invalidní geometrie, opakujících se bodů, malých vzdáleností a úhlů apod.) a také nástroje pro transformace.
Data, která může JUMP Workbench zpracovávat, jsou velmi různorodá. Mimo vlastních formátů *.jmp a *.jcs a již dříve zmíněných GML a ShapeFile umožňuje JUMP Workbench získání dat z WMS (Web Map Server). K takto získaným datům je pak možné připojit libovolnou vrstvu běžně vytvořenou v naší aplikaci a s takto nově vytvořeným projektem dále pracovat obvyklým způsobem.